işyerindeki en büyük sorun..insanlar mı ?

Çeşitli meslek gruplarından çalışanlardan oluşan bir toplulukta bütünsel bakış açışı ile iş yaşamlarındaki zorlukları, sorunları paylaştık. Ruhsal zekanın bu sıkıntıları aşabilmemizde nasıl yardımcı olabileceğini konuştuk.

Sizin için iş hayatınızdaki en büyük sorun nedir? soruma topluluktan gelen cevap “insanlar” oldu.

Sosyal medyada sıkça paylaşılan, kendilerine iş arayan gençlere işin iyisinden ziyade patronun iyisini tercih etmelerini öğütleyen bir sözün binlerce beğeni ve destekleyici yorum alması hiç de tesadüf değil, üstelik işyerindeki zor insanlar kapsamı patronlarla da sınırlı değil, işe yeni başlamış gençlerden de o kadar şikayet ediliyor ki.. Başka bir grupta da muhtemelen başka genellemelerle her profilden, her yaştan, her statüden çalışanla ilgili yakınmalar duyabilirim.

Teknolojiyi geliştirerek işleri ve hayatı kolaylaştırmanın yolunu bulabilen insanın en büyük problemi yine insan..ne tuhaf değil mi?

Tasavvufi bakış açışında da, Uzakdoğu kişisel gelişim felsefesinde de ortak bir tespit var..kişi kendi iç dünyasında tanımadığı bir duyguyu, tavırı, davranışı başkasında da görmez. Eğer bir başkasını herhangi bir davranışından dolayı eleştiriyorsanız ondaki bu huyu, bu davranışı, bu tavrı tanıyorsunuz anlamına gelir, yani bir davranış, bir tavır sizi rahatsız ediyorsa bu duruma aşinasınız, -kısaca sizde de aynı huy var ama kabullenemiyorsunuz demektir.-

Kendimizi iyi ve kötü tüm huylarımızla kabul etmeye gayret edelim, iyi özellikler güçlenir ama karanlık tarafımız farkındalık sayesinde kaybolmaya başlar..Diğer insanları sevmek için önce kendimizden başlamamız gerekiyor.. ertelemeden.. yeni iş bulunca ya da kilo verince değil hemen şimdi..!

Kendinizi sevmek için birkaç öneri:

* Kendinizi affedin
* Kendinizi korkutmayın
* İhtiyaç duyduğunuzda dostlarınızdan yardım talep edin
* Bedeninize iyi bakın
* Eğlenin
* Ayna çalışması yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir