bana ne faydası var ?

Açmayı planladığım Spiritüel Zeka: Kalbi Uyandırmak başlıklı eğitim ile ilgili bana en çok şu soru soruldu.. “bana ne faydası var?”..

SQ,spiritüel zeka IQ ve EQ’dan sonra, üzerinde son yıllarda daha çok konuşulan bir kavram, aslında çok da karmaşık değil, bu zeka potansiyel olarak hepimizin özünde var..

Kim olduğumuzu, yaşamın anlamını, evreni, başlangıç ve sonu hepimiz hayatımızın bir noktasında sorgularız..sorgularken kanıt isteriz, bilim ispatlasın diye bekleriz. .. ama bunlara cevap bulursam, kariyerimde ne değişir, özel hayatımda neler olur diye düşünmeyiz…düşünüyorsak bilin ki henüz potansiyelimizin farkında bile değiliz.

Ruh-beden-zihin uyumunu anlatan bütünsel yaklaşım anlayışını benimseyen bilim insanlarının sayesinde artık neyse ki, bazı kavramlar, örneğin sıkça duyulan yaşamsal enerji kavramı, sadece uzakdoğu felsefe konusu ya da entellektüel sohbet olmaktan uzaklaşmış, bilimsel terminoloji ile bedendeki enerji merkezlerinin tıp dünyasındaki somut karşılıkları açıklanmış, böylece sadece mistiklerin ritüellerinin konusu zannedilen yaşamsal enerjinin aslında herkesin bedenindeki temel unsur olduğu, ayrıca bazı zihinsel ve bedensel pratiklerin bütünsel iyileşme ile doğrudan ilişkisine dikkat çekilmiştir.

Eğitimden farklı beklentileri olanlara cevaben şunu söylemeliyim ki; kalbi uyanmış bir kimsenin farkındalıkla yaşadığı hayattan aldığı tatmin duygusu ile ego ve zihninin esaretinde kalmış bir kimsenin özel ya da kariyer odaklı geçici mutlulukları kıyas bile edilemez.. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir